Jäsentiedote huhtikuu 2023

19.4.2023

Jäsentiedote huhtikuu 2023

19.4.2023

Aurinkoista kevättä jäsenet!

Vuosikokous on taas käyty, hallitus pysyi muuten samana, mutta Tuulan tilalle tuli tiedotevastaavaksi Ria Ruokola. Olisi ollut mukavaa, että olisi useampi jäsen tullut mukaan vuosikokoukseen ja äänimaljarentoutukseen, oli mukava kokemus. Eikä tarvitse kenenkään pelätä, että väkisin pakotetaan hallitustoimintaan mukaan, Riakin tuli ihan vapaaehtoisesti 😊 Ihan huoleti voi tulla mukaan yhdistyksen tapahtumiin, kokouksiin ja virkistystoimintaan verkostoitumaan kollegoiden kanssa.

Tervetuloa uudet jäsenet mukaan yhdistystoimintaan!

KOULUTUKSIA:

Syksyllä on tulossa fysioterapeuteille kohdennettu koulutus: Fysioterapeutin rooli Als-potilaan hoitopolussa ( 2 op). Koulutuksen anti sopii osittain myös muillekin neurologisille asiakkaille.

28-29.9 2023 klo  9.00- 16.00, Kymen Paviljonki Kuusankoski

Hinta:   390,00€ ( 2 pv) sisältäen molempina päivinä aamu- ja iltapäiväkahvit sekä lounaan.

Ilmoittautumisaikaa on pidennetty, voit ilmoittautua vielä 2.8.2023 mennessä (kymenlaaksonfysioterapeutit@gmail.com).

Koulutuksessa on luennoitsijoina mm. neurologi, keuhkotautien erikoislääkäri, puheterapeutti, fysioterapeutti ja kuntoutusohjaaja. Lisätietoja fysioterapeutti Sirpa Lukanderilta p. 0500-78 79 78 tai s-posti sirpa.lukander@kolumbus.fi.

  • Syksyllä ( 5.-6.10.2023) on myös sovittu Merja Soanjärven koulutus Lasten TULE-vaivoista. Tästä koulutuksesta tulee tarkempaa tietoa, mukaan voi jo ilmoittautua yhdistyksen sähköpostiin!
  • Syksylle on tulossa myös koulutus yhteistyössä VK-kustannuksen kanssa, teemana Kylmähoito – palautumisen ja kivun ennaltaehkäisemisen ja hoidon välineenä. Kesto n 2-3 tuntia. Tarkempaa tietoa myöhemmin.
  • Syksyllä valitaan taas yhdistyksen ”Vuoden fysioterapeutti”, laittakaa ehdotuksia perusteluineen yhdistyksen sähköpostiin. Tunnetko hyvän tyypin, jolle kuuluisi tämä kunniamaininta ja 100 euron stipendi sekä tietysti kunniaa ja mainetta!
  • Liitto jakaa taas kannustusrahaa, kannustusrahan saaja valitaan syksyn puheenjohtajapäivillä 9.9 ja ehdotukset pitää toimittaa liittoon toukokuun loppuun mennessä. Jos tiedät fysioterapeutin, joka olisi ansainnut kannustusrahan, laita ehdotus yhdistyksen sähköpostiin, perusteluineen.

”Liiton jäsenyhdistyksillä on kannustusrahasto, josta myönnetään vuosittain palkinto fysioterapian kehittämisestä tai tunnetuksi tekemisestä. Kannustusraha myönnetään joko yksittäiselle jäsenyhdistyksen jäsenelle/jäsenryhmälle tai liiton/yhdistyksen tehtävissä toimivalle henkilölle tai toimielimelle.”

Kouvolan kansalaisopisto etsii tuntiopettajaa / tuntiopettajia ensi syksylle. Opettajia etsitään mm. kursseille: kuntosali, vesiliikunta, kuntoliikunta, niska-selkä-hartia, pilatestyylinen lihaskuntojumppa. Ritva Ahtonen-Hellsteniin voi olla yhteydessä puh. 0404831076.

Terveisin Marita ja Ria

Koulutukset

Etäkoulutus: Vatsalihasten erkauma

Maaliskuussa kouluttautumaan! Yhdistyksen jäsenille luvassa napakka tunnin tietopaketti vatsalihasten erkaumasta! Sentit, syvyys vai jotain enemmän? Mitä vatsalihasten erkaumasta ja sen kuntoutuksesta on hyvä tietää ja mistä aloittaa? Esiintyvyys, erotusdiagnostiikkaa...

Fysioterapeutin rooli ALS-potilaan hoitopolussa ( 2 op)

Syksyllä on fysioterapeuteille kohdennettu koulutus: Fysioterapeutin rooli ALS-potilaan hoitopolussa ( 2 op) Aika: 28-29.9 2023 klo. 9.00- 16.00 Paikka: Kymen Paviljonki, Helsingintie 408, 45740 Kuusankoski Hinta:   390,00€ ( 2 pv) sisältäen molempina päivinä aamu- ja...

Fysioterapianimikkeistö

Kuntaliitto on julkaissut uuden painoksen Fysioterapianimikkeistöstä. Voit ladata PDF-dokumentin oheisesta linkistä FysioterapianimikkeistoLataa

Ajankohtaista

Etäkoulutus: Vatsalihasten erkauma

Maaliskuussa kouluttautumaan! Yhdistyksen jäsenille luvassa napakka tunnin tietopaketti vatsalihasten erkaumasta! Sentit, syvyys vai jotain enemmän? Mitä vatsalihasten erkaumasta ja sen kuntoutuksesta on hyvä tietää ja mistä aloittaa? Esiintyvyys, erotusdiagnostiikkaa...

Syyskuisen ALS-koulutuksen kuulumisia

Kymenlaakson fysioterapeutit ry järjesti 28.-29.9.2023 Kymen paviljongilla Kuusankoskella koulutuksen Fysioterapeutin rooli ALS-potilaan hoitopolussa. Pohjois-Kymenlaaksossa on yli 15 vuoden ajan kehitetty moniammatillista hoitopolkua, jotta ALS-diagnoosin saaneelle...

Fysioterapeutin rooli ALS-potilaan hoitopolussa ( 2 op)

Syksyllä on fysioterapeuteille kohdennettu koulutus: Fysioterapeutin rooli ALS-potilaan hoitopolussa ( 2 op) Aika: 28-29.9 2023 klo. 9.00- 16.00 Paikka: Kymen Paviljonki, Helsingintie 408, 45740 Kuusankoski Hinta:   390,00€ ( 2 pv) sisältäen molempina päivinä aamu- ja...

Fysioterapianimikkeistö

Kuntaliitto on julkaissut uuden painoksen Fysioterapianimikkeistöstä. Voit ladata PDF-dokumentin oheisesta linkistä FysioterapianimikkeistoLataa

Kymenlaakson Fysioterapeutit ry