Syyskuisen ALS-koulutuksen kuulumisia

1.12.2023

Syyskuisen ALS-koulutuksen kuulumisia

1.12.2023

Kymenlaakson fysioterapeutit ry järjesti 28.-29.9.2023 Kymen paviljongilla Kuusankoskella koulutuksen Fysioterapeutin rooli ALS-potilaan hoitopolussa. Pohjois-Kymenlaaksossa on yli 15 vuoden ajan kehitetty moniammatillista hoitopolkua, jotta ALS-diagnoosin saaneelle henkilölle saadaan apu mahdollisimman oikea-aikaisesti. Koulutuksen järjestelyistä vastasi yhdistyksen hallituksen jäsen, fysioterapeutti Sirpa Lukander, jolla on vuosien kokemus ALS-potilaiden kanssa työskentelystä.

Kaksipäiväinen koulutus koostui monipuolisista luennoista sekä käytännön harjoituksista. Koulutuksessa luennoivat Sirpa Lukanderin lisäksi neurologi, ylilääkäri Matti Nikkanen, keuhkotautien erikoislääkäri Ville Koistinen, puheterapeutti Mikko Paju, fysioterapeutti Elina Kiiski, kuntoutusohjaaja Minna Pusila sekä sairaalapastori Sari Reinikainen.

Koulutuksen tavoitteena oli antaa osallistujille työkaluja ALS-potilaiden kanssa työskentelyyn ja lisätä tietämystä sairastuneen kohtaamista ongelmista, kuten liikuntakyvyn menettämisestä, hengityksen heikentymisestä sekä kommunikointiin ja nielemiseen liittyvistä haasteista. Osallistujille opetettiin, miten tunnistaa hengitysvaje ja kuinka on mahdollista helpottaa ALS-potilaan hengitystä manuaalisin keinoin sekä laitetoiminnoin. Koulutukseen osallistujat oppivat menetelmiä liikuntarajoitteisen ihmisen avustamiseen sairauden eri vaiheissa ja saivat tietoa sairastuneen oikeuksista esimerkiksi apuvälineisiin, avustajaan sekä asunnonmuutostöihin. 

Osallistujat olivat palautekyselyiden perusteella hyvin tyytyväisiä koulutuksen järjestelyihin sekä sisältöön.

Osallistujat koolla

Käytännön harjoituksia

Koulutukset

Etäkoulutus: Vatsalihasten erkauma

Maaliskuussa kouluttautumaan! Yhdistyksen jäsenille luvassa napakka tunnin tietopaketti vatsalihasten erkaumasta! Sentit, syvyys vai jotain enemmän? Mitä vatsalihasten erkaumasta ja sen kuntoutuksesta on hyvä tietää ja mistä aloittaa? Esiintyvyys, erotusdiagnostiikkaa...

Fysioterapeutin rooli ALS-potilaan hoitopolussa ( 2 op)

Syksyllä on fysioterapeuteille kohdennettu koulutus: Fysioterapeutin rooli ALS-potilaan hoitopolussa ( 2 op) Aika: 28-29.9 2023 klo. 9.00- 16.00 Paikka: Kymen Paviljonki, Helsingintie 408, 45740 Kuusankoski Hinta:   390,00€ ( 2 pv) sisältäen molempina päivinä aamu- ja...

Fysioterapianimikkeistö

Kuntaliitto on julkaissut uuden painoksen Fysioterapianimikkeistöstä. Voit ladata PDF-dokumentin oheisesta linkistä FysioterapianimikkeistoLataa

Ajankohtaista

Etäkoulutus: Vatsalihasten erkauma

Maaliskuussa kouluttautumaan! Yhdistyksen jäsenille luvassa napakka tunnin tietopaketti vatsalihasten erkaumasta! Sentit, syvyys vai jotain enemmän? Mitä vatsalihasten erkaumasta ja sen kuntoutuksesta on hyvä tietää ja mistä aloittaa? Esiintyvyys, erotusdiagnostiikkaa...

Fysioterapeutin rooli ALS-potilaan hoitopolussa ( 2 op)

Syksyllä on fysioterapeuteille kohdennettu koulutus: Fysioterapeutin rooli ALS-potilaan hoitopolussa ( 2 op) Aika: 28-29.9 2023 klo. 9.00- 16.00 Paikka: Kymen Paviljonki, Helsingintie 408, 45740 Kuusankoski Hinta:   390,00€ ( 2 pv) sisältäen molempina päivinä aamu- ja...

Jäsentiedote huhtikuu 2023

Aurinkoista kevättä jäsenet! Vuosikokous on taas käyty, hallitus pysyi muuten samana, mutta Tuulan tilalle tuli tiedotevastaavaksi Ria Ruokola. Olisi ollut mukavaa, että olisi useampi jäsen tullut mukaan vuosikokoukseen ja äänimaljarentoutukseen, oli mukava kokemus....

Fysioterapianimikkeistö

Kuntaliitto on julkaissut uuden painoksen Fysioterapianimikkeistöstä. Voit ladata PDF-dokumentin oheisesta linkistä FysioterapianimikkeistoLataa

Kymenlaakson Fysioterapeutit ry